Dieta wegańska – czym się cechuje?

Dieta wegańska to rozwiązanie, które interesuje coraz szersze grono osób. Weganizm staje się sposobem na życie każdego, kto chce wykluczyć produkty pochodzenia zwierzęcego w spożywanych posiłkach. O czym warto wiedzieć? Czym cechuje się dieta wegańska? Co jeść na takiej diecie?

Dieta wegańska – to powinnaś wiedzieć

Weganie w tym wypadku eliminują ze swojego jadłospisu ryby, mięso, owoce morza, mleko, jaka , produkty mleczne i miód. Najważniejsze w diecie wegańskiej są z pewnością warzywa, owoce, zbożowe produkty, orzechy, nasiona roślin strączkowych oraz pestki.

Co ciekawe, weganie często nie używają też przedmiotów w codziennym życiu, do produkcji których wykorzystano skórę zwierzęcą. Raczej unikają kosmetyków, które są testowane na zwierzętach.

Co można jeść na diecie wegańskiej?

Pamiętajmy o tym, że dieta powinna być zgodna z zasadami żywienia człowieka zdrowego. Nie możemy zapominać o roślinnych tłuszczach, warzywach, owocach i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Ważnym składnikiem diety tego typu są nasiona roślin strączkowych i produkty sojowe. Są one głównym źródłem białka w pożywieniu wegan.

Co jeszcze jest ważne w diecie wegańskiej?

Kolejne istotne produkty to tłuszcze roślinne – orzechy, oleje roślinne, pestki, awokado. Orzechy i pestki są cennym źródłem witamin, białka i przeciwutleniaczy.

Weganie z powodzeniem sięgają po zbożowe produkty. Dostarczają one organizmowi energii, która jest niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania, jak i błonnika, witamin i składników mineralnych. Jak widać, dieta wegańska nie musi oznaczać tego, że rezygnujemy z większości rzeczy. Aktualnie na rynku znajdziemy sporo zdrowych zamienników.