Przewodnik po popularnych dietach

Dietetyka to bardzo postępowa dziedzina nauki. Coraz częściej słyszymy o nowych rodzajach diet, które zależnie od celu ich zastosowania, pozwalają ludziom osiągnąć zamierzone rezultaty.

Popularne diety – to warto wiedzieć

Warto wiedzieć, że aby założenia jakie chcemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu danego systemu żywieniowego, musi on zostać utrzymywany długofalowo. Dlatego istotne jest, aby z całej gamy różnych diet wybrać taką, której przestrzeganie nie będzie dla nas wyzwaniem przewyższającym nasze możliwości.

Jakie są najczęściej wybierane diety?

Zanim zdecydujemy się na wybór diety, warto zapoznać się z ich zasadami, aby wybrać najbardziej optymalną dla siebie.

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się dieta wysokobiałkowa. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób stara się prowadzić aktywny tryb życia, ćwiczą chociażby na siłowni. Wysoka podaż białka w diecie pozwala na skuteczne budowanie masy mięśniowej oraz przyspiesza regenerację. Coraz więcej osób decyduje się także na przejście na dietę ketogeniczną. Polega ona na ograniczeniu spożycia węglowodanów, a skupieniu się przede wszystkim na białku i tłuszczach.

Osobom, które chcą wyeliminować ze swojego systemu żywienia przetworzone jedzenie powinny postawić na dietę paleo. Z założenia ma ona przypominać jak najbardziej dietę naszych prehistorycznych przodków. Dieta bezglutenowa z kolei stanowi idealną receptę dla osób zmagających się z celiakią. Wyeliminowanie min. produktów jęczmiennych wpływa na poprawę stanu zdrowia osób zmagających się z tą chorobą.

Dla osób, mających na celu dobro planety dobry rozwiązaniem będzie dieta wegańską, czyli pozbawiona produktów pochodzących od zwierząt.